پوهنځی انجنیري و کمپیوتر ساینس

پیام رییس پوهنځی

افغانستان مکان مناسب برای انجنیران شناخته نمی‌شود. اصطلاح انجنیر از واژه لاتینی ingenium که به معنی زیرکی و ingeniare که به معنی«تدبیر، اختراع» می‌باشد، گرفته شده است. به لغت نامه انجنیری مراجعه کنید.

کسانی که در رشته‌های مرتبط به تکنالوژی و فناوری کار می‌کنند و از دانش آموخته‌های علمی و فنی خویش و قوانین طبیعی و منابع طبیعی و انسانی برای ساختن مواد، ساخت و سازها، ماشین آلات، امکانات، سیستم‌ها و فرایندهایی استفاده می‌کنند که دارای ضوابط امنیتی و عملکردی با توجه به اقتصاد، جامعه و محیط می‌باشد، انجنیر نامیده می‌شود که به طور معمول برای این کار نیاز به اثبات شایستگی دارد، مانند سند انجنیری.

انجنیران از تخیل، تخمین و استدلال برای استفاده از علوم ریاضی و ساینس، فن آوری و تجربه عملی در طراحی، ساخت، آزمایش و بهره برداری از مواد و فرآیندهای مفید استفاده می‌کنند. انجنیری شامل بسیاری از تخصص ها است که با مشکل های مربوط به توسعه یک نوع محصول خاص یا استفاده از یک فن آوری خاص سروکار دارد.

انجنیری و تکنالوژی کاردان محصلان را آموزش می‌دهد تا رهبرانی برای توسعه و استفاده از رویکردها و فن آوری های چند رشته‌ای برای حل مشکلات پیچیده و حیاتی اجتماعی شوند. ما به ارایه برتری علمی در تکنالوژی و انجنیری متعهد استیم.

طی چند سمستر آینده، پوهنځی انجنیری و تکنالوژی محصلان را رشد داده و پوهنځی را گسترده می‌سازد. این گسترش به ما امکان می‌دهد تا به شیوه بهتر به مردم افغانستان خدمت کنیم و تعداد بیشتری از متقاضیان با استعداد را که خواهان ادامه تحصیل در برنامه‌های انجنیری سیول و کمپیوتر ساینس پوهنتون کاردان هستند، جذب نماییم.

من به ایجاد فرهنگ خدمت رسانی به محصلان خویش باورمندم تا بتوانیم انجنیران ما را به سطح جهانی رشد دهیم. من بسا خرسندم که عضو تیمی هستم که نه تنها می‌خواهد وظیفه خود را انجام دهند بلکه می‌خواهند کارهای بهتری را رقم بزنند.

من افتخار می‌کنم که عضو تیمی باشم که فقط قصد ندارند کار کنند بلکه می‌خواهند کارهایی بهتر را انجام دهند. من برای آینده پوهنځی انجنیری سیول کاردان بسیار خوش بین هستم و مشتاقانه در انتظار همکاری با محصلان، اعضای هییت علمی، فارغان و دوستان مان هستم تا این پوهنځی را ارتقا دهیم. من از شما دعوت می کنم تا در مورد برنامه‌ها و فرصت‌های بیشماری که پوهنځی انجنیری و تکنالوژی کاردان فراهم می‌کند، بیشتر بدانید. در این سفر با ما را همراه باشید.

انجنیر امیرزاده احمدزی
رییس پوهنځی انجنیری و تکنالوژی